Logo infele.pl

Google Analitycs 4 - najnowsza wersja parametrów UTM

Opublikowano 14 czerwca 2023

Marketing internetowy

Julian
Julian
Czas czytania: 17 min.
Julian

Parametry UTM są wspaniałym narzędziem dla agencji – są jak tajna broń do udowodnienia ROI klientom, ponieważ są tak skuteczne w śledzeniu nie tylko ruchu na stronie, ale także tego, skąd dokładnie ten ruch pochodzi. Dobrą wiadomością jest to, że parametry UTM (inaczej kody UTM lub tagi UTM) są zgodne z Google Analytics, niezależnie od tego, czy nadal używasz starego Universal Analytics (UA), czy przeszedłeś na Google Analytics 4 (GA4).

Ale jeśli jesteś w trakcie przechodzenia z UA na GA4, istnieje kilka różnic między nimi, jeśli chodzi o parametry UTM, ponieważ GA4 sprawia, że śledzenie kampanii jest dokładniejsze i wydajniejsze niż kiedykolwiek, zwłaszcza z pomocą narzędzia Google do tworzenia adresów URL.

Ten artykuł zawiera omówienie używania parametrów UTM w GA4 i pokazuje, jak korzystać z narzędzia do tworzenia adresów URL, aby Twoja agencja mogła dostosować śledzenie kampanii klientów i uporządkować atrybucje ścieżek.

Co to są parametry UTM?

Parametr UTM to fragment kodu dodawany na końcu adresu URL. Możesz dodać te kody UTM na końcach dowolnych linków, które udostępniasz, niezależnie od tego, czy są to newsletteryTwojego klienta, artykuły na blogu, czy nawet posty w mediach społecznościowych! A kiedy ktoś kliknie link z kodem UTM, możesz łatwo śledzić różne wymiary lub parametry, które określiłeś we fragmencie kodu.

Istnieje pięć standardowych parametrów, które można śledzić za pomocą tagu UTM:

1. Źródło: śledzi, skąd pochodzi ruch (na przykład, jeśli chcesz śledzić ruch generowany z tweeta, określ źródło jako Twitter w parametrze UTM)

2. Medium: Śledzi kanał, z którego pochodził ruch (tj. czy był to organiczny serwis społecznościowy, CPC, e-mail itp.)

3. Nazwa kampanii: Śledzi określone kampanie, więc wymyśl nazwę, która łatwo odróżni ją od innych kampanii (takich jak nazwa produktu, promocja sezonowa lub osoba wpływowa/rzecznik prasowy)

4. Treść: ten parametr służy do rozróżniania reklam, jeśli w kampanii występuje wiele linków do tego samego adresu URL. Na przykład, jeśli masz stronę docelową z banerem reklamowym, reklamą tekstową i reklamą wideo, możesz śledzić ruch generowany przez każdą reklamę, tworząc dla nich unikalne kody UTM

5. Słowo kluczowe lub hasło: Śledzi, które słowo kluczowe lub hasło wygenerowało ruch i jest specjalnie używane w przypadku płatnych reklam

Co oznacza skrót „UTM”?

„UTM” to skrót od „Urchin Tracking Module”, a nazwa odnosi się do Urchin Software Corporation, która położyła podwaliny pod Google Analytics po przejęciu go przez giganta wyszukiwarek w 2005 roku.

Przykłady parametrów UTM

Aby zilustrować, jak kod UTM mógłby wyglądać w środowisku naturalnym, oto przykład utworzony za pomocą narzędzia Google do tworzenia adresów URL (więcej na ten temat później):

https://infele.pl/blog/post/parametry-utm-czym-sa-i-jak-ich-uzywac/utm-tracking?utm_source=instagram&utm_medium=organic+social&utm_campaign=content+marketing

W tym przykładzie powyższy link zostanie użyty w organicznym poście na Instagramie promującym artykuł na blogu w ramach ogólnej kampanii content marketingowej. Oto szczegółowy podział wszystkich elementów w linku:

  • https://infele.pl/blog/post/parametry-utm-czym-sa-i-jak-ich-uzywac: To jest oryginalny bazowy adres URL posta na blogu i można go łatwo zidentyfikować jako wszystko, co znajduje się przed „?”
  • ?: „Znak zapytania” oznacza, że wszystko, co następuje po nim, to parametry UTM
  • utm_source=instagram: W tym przypadku źródłem jest Instagram
  • &: Znak ampersand (&) wskazuje inny parametr UTM
  • utm_medium=organic+social: Wskazuje kanał, w tym przypadku organiczny serwis społecznościowy
  • utm_campaign=content+marketing: To jest nazwa kampanii, w tym przypadku kampanii content marketingowej

Jak dotąd wszystko to jest bardzo podobne do działania kodów UTM w świecie Universal Analytics, więc jest w tym pewien komfort.

Dlaczego powinienem używać narzędzia Google do tworzenia adresów URL?

Narzędzie Google Analytics do tworzenia adresów URL kampanii to łatwy sposób szybkiego dodawania parametrów UTM do kampanii zamiast ręcznego ich tworzenia, co czyni go darem niebios dla osób z ograniczonym doświadczeniem lub wiedzą w zakresie kodowania.

Aby skorzystać z narzędzia do tworzenia adresów URL, po prostu wypełnij formularz, wprowadzając adres URL i wymagane pola, a utworzy on niestandardowy link monitorujący dla Twoich kampanii! Jeśli adres URL jest zbyt długi, możesz go łatwo skrócić za pomocą Bitly.

Co nowego? Porównanie parametrów UTM w Universal Analytics i Google Analytics 4

Nowy model śledzenia UTM w GA4 (w porównaniu z Universal Analytics) upraszcza śledzenie, zmniejszając zależność od ręcznego tagowania UTM i wprowadzając automatyczne śledzenie zdarzeń. Dodaje również kilka nowych parametrów. Zobaczmy, jak zmiany Google Analytics 4 mają się do poprzedniej wersji Universal Analytics.

Parametry UTM w Universal Analytics

Śledzenie UTM w Universal Analytics identyfikuje:

  • Źródło — skąd pochodzi ruch, na przykład platforma mediów społecznościowych lub wyszukiwarka
  • Medium — co spowodowało ruch? (tj. e-mail, CPC lub skierowanie)
  • Kampania — z którą kampanią jest powiązany ten ruch?
  • Hasło — jakie dokładnie słowa kluczowe spowodowały wyświetlenie reklamy?
  • Treść — jakie są różne wersje tej samej reklamy lub linku? (tj. różne kolory przycisków, rozmiary reklam lub położenie na stronie)

Oprócz tych pięciu standardowych parametrów UTM istnieje również identyfikator kampanii (utm_id), który umożliwia przypisanie kampaniom unikalnego identyfikatora, który uzupełnia inne parametry w celu jeszcze bardziej szczegółowego śledzenia i raportowania kampanii

Nowe parametry UTM w GA4

Parametry UTM w GA4 zostały zaktualizowane, aby były zgodne z aktualnymi zaleceniami Google i zawierały dodatkowe parametry do śledzenia kampanii, a także śledzenia zachowań użytkowników, takie jak:

  • Parametry dynamiczne
  • Parametry zdarzenia
  • Właściwości użytkownika

Ale GA4 wykracza poza parametry UTM obsługiwane przez Universal Analytics wspomniane w poprzedniej sekcji (tj. Źródło, Medium, Kampania, Termin, Treść i Identyfikator) z następującymi dodatkowymi parametrami:

  • Platforma źródłowa
  • Format kreatywny
  • Taktyka marketingowa

Ograniczenia narzędzia Google do tworzenia adresów URL kampanii

Narzędzie do tworzenia adresów URL kampanii to świetne narzędzie, ale może nie działać we wszystkich agencjach. Po pierwsze, jest to bezpłatne narzędzie, które jest świetne dla mniejszych agencji i jednoosobowych zespołów marketingowych, ale ma też pewne ograniczenia, które mogą sprawić, że większe agencje będą chciały więcej.

Ręczne wprowadzanie danych

Podczas gdy korzystanie z narzędzia do tworzenia adresów URL oznacza, że nie musisz tworzyć parametrów UTM od podstaw, nadal musisz ręcznie wprowadzić adres URL i parametry. Chociaż nie stanowi to problemu, jeśli potrzebujesz tylko kilku kodów UTM na raz, większe agencje, które muszą śledzić setki kampanii, mogą uznać, że korzystanie z Google URL Builder jest zbyt czasochłonne i pracochłonne, aby było opłacalną opcją.

Co więcej, narzędzie do tworzenia adresów URL może tworzyć tylko jedno łącze naraz i nie umożliwia tworzenia szablonów kampanii w celu przyspieszenia tego procesu, więc jeśli Twoja agencja często ma do czynienia z setkami, a nawet tysiącami linków śledzących UTM, to narzędzie prawdopodobnie nie jest dla ciebie

Ograniczone parametry

Narzędzie do tworzenia adresów URL jest w dużym stopniu ograniczone do pięciu standardowych parametrów UTM, o których mówiliśmy wcześniej — źródła, medium, nazwy kampanii, słowa kluczowego/terminu i treści — z jednym dodatkowym parametrem „Identyfikator kampanii”, który służy jedynie do dalszej pomocy w odróżnieniu kampanii od siebie nawzajem.

Jednakże GA4 śledzi o wiele więcej wymiarów danych i możesz nawet tworzyć własne wymiary niestandardowe. Tymczasem narzędzie do tworzenia adresów URL nie pozwala Ci z tego skorzystać, a wiele agencji może uznać to za bardzo rozczarowujące. Oznacza to, że nowe parametry UTM GA4, takie jak platforma źródłowa, format kreacji i taktyka marketingowa, które omówiliśmy wcześniej, są niedostępne w narzędziu do tworzenia adresów URL.

10 najlepszyk praktyk użycia parametrów UTM do śledzenia

Agencje muszą śledzić kampanie klientów i zachować porządek podczas jednoczesnego zarządzania i śledzenia wielu kampanii. A ponieważ zazwyczaj pracują z dziesiątkami, jeśli nie setkami klientów jednocześnie, potrzebują usprawnionych procesów, aby można je było skalować.

Oto 10 najważniejszych rzeczy, które Twoja agencja powinna robić, jeśli chodzi o śledzenie UTM:

1. Używaj spójnych konwencji nazewnictwa

Używaj spójnych i opisowych nazw parametrów UTM, aby można je było łatwo znaleźć i przeanalizować. Pamiętaj też, aby używać tylko małych liter, ponieważ tagi UTM uwzględniają wielkość liter i używają podkreśleń zamiast spacji.

Na przykład, jeśli chodzi o platformy mediów społecznościowych, takie jak Facebook, ustal, czy będziesz używać „facebook”, „Facebook”, czy po prostu „fb” i upewnij się, że jest to stosowane we wszystkich obszarach.

2. Zachowaj prostotę

Unikaj używania zbyt wielu parametrów UTM, zwłaszcza jeśli nie są one szczególnie istotne lub przydatne. Nie dołączaj ich, ponieważ spowoduje to, że Twoje adresy URL będą zbyt długie i nieporęczne.

3. Używaj narzędzia do skracania adresów URL

Utrzymywanie krótkich i atrakcyjnych adresów URL sprawi, że będą bardziej zapadające w pamięć.

Użyj narzędzi do tworzenia adresów URL, aby utworzyć parametry UTM, które ułatwią Ci pracę, ponieważ z nimi pracuje się szybciej, a jednocześnie zapewniają większą spójność i dokładność niż robienie tego samodzielnie. Oszczędź więc sobie czasu, pracy i bólu głowy i zamiast tego użyj narzędzia do tworzenia adresów URL; chociaż większe agencje mogą uważać darmową wersję od Google za zbyt ograniczającą.

4. Bądź konkretny podczas wypełniania paremtrów UTM

Używaj konkretnych nazw dla kampanii, źródeł i mediów oraz unikaj używania niejasnych terminów. Powinieneś wyeliminować zgadywanie tak bardzo, jak to możliwe, aby zmniejszyć ryzyko błędów i błędnych interpretacji.

5. Testuj i weryfikuj

Przed uruchomieniem kampanii przetestuj i zweryfikuj parametry UTM, aby upewnić się, że działają poprawnie i dokładnie śledzą dane. W ten sposób możesz proaktywnie naprawić wszystko, zanim będzie za późno i uniknąć stresu.

6. Prowadź uporządkowany rejestr

Prowadzenie uporządkowanego rejestru wszystkich parametrów UTM używanych w kampaniach pomoże uniknąć powielania. Służy również jako źródło informacji dla reszty zespołu i pomaga zachować spójność, jeśli chodzi o konwencje nazewnictwa. Prowadzenie rejestru, który jest udostępniany wszystkim odpowiednim członkom zespołu, zapewnia, że wszyscy mają te same dane.

7. Unikaj powielania

Jak wspomniano powyżej, ważne jest, aby unikać powielania parametrów UTM w różnych kampaniach, ponieważ może to prowadzić do pomyłek i nieścisłości w danych. Chociaż chcesz zachować spójność w konwencjach nazewnictwa, unikanie powielania i utrzymywanie parametrów UTM tak unikalnych, jak to tylko możliwe, znacznie ułatwi Ci pracę na dłuższą metę.

8. Wyklucz ruch wewnętrzny

Użyj filtrów, aby wykluczyć ruch wewnętrzny i upewnić się, że parametry UTM nie są stosowane do testów wewnętrznych lub ruchu, w przeciwnym razie zamgli to Twoje dane i sprawi, że będą mniej wiarygodne.

9. Śledź kampanie online i offline

Rozważ użycie parametrów UTM do śledzenia kampanii offline, takich jak wydarzenia, reklamy drukowane lub billboardy, tworząc niestandardowe parametry do śledzenia źródeł i mediów offline. Następnie możesz porównać skuteczność swoich kampanii offline z działaniami online, co może pomóc Twoim klientom, gdy przyjdzie czas na przydzielenie budżetu marketingowego.

10. Regularnie przeglądaj i analizuj dane

Regularnie przeglądaj i analizuj dane śledzenia UTM, aby uzyskać wgląd w skuteczność kampanii i podejmować decyzje na podstawie danych. Większość agencji robi to co najmniej raz w miesiącu, ale zalecamy robienie tego w bardziej regularnych odstępach czasu, ponieważ jest to świetny sposób na podwójne sprawdzenie, czy kody UTM działają tak, jak powinny.

Częstsze sprawdzanie danych oznacza również, że możesz wykorzystać je do zebrania większej ilości informacji i ciągłego optymalizowania kampanii w celu poprawy ROI i lepszego osiągania celów marketingowych klienta na bieżąco.

GA4 UTM - FAQ dotyczące śledzenia UTM

Oto kilka najczęstszych pytań, które otrzymujemy od klientów, jeśli chodzi o śledzenie UTM w GA4.

Gdzie znajdę śledzenie mojej kampanii w Google Analytics 4?

Powiedzmy, że w tym momencie ustawiłeś parametry UTM i śledzisz ruch w kampanii. Teraz prawdopodobnie zastanawiasz się, gdzie możesz znaleźć wszystkie te cenne dane w GA4. Nie martw się; to dość łatwe.

Gdy znajdziesz się w GA4, kliknij ikonę „Raporty” w panelu po lewej stronie (jest to drugi, bezpośrednio pod ikoną „Strona główna”). Stamtąd kliknij „Pozyskanie”, a następnie wybierz „Pozyskiwanie ruchu” z opcji rozwijanych.

Domyślnie raport o ruchu w witrynie będzie pogrupowany według kanałów, ale aby to zmienić, wystarczy kliknąć strzałkę „w dół” zaznaczoną na pomarańczowo poniżej:

Stamtąd po prostu wybierz jedną z opcji, na przykład „Źródło/medium sesji” lub „Platforma źródłowa sesji”.

Aby dodać więcej parametrów UTM w GA4, po prostu kliknij ikonę „+” obok strzałki w dół (zaznaczonej pomarańczowym kółkiem na poprzednim zrzucie ekranu), wybierz „Źródło wizyt” i wybierz żądane wymiary z listy.

Czy powinienem przetestować moje parametry UTM?

Zawsze warto przetestować parametry UTM po skonfigurowaniu kampanii. Użyj więc otagowany adres URL w przeglądarce i zobacz, co się pojawi.

Jeśli nie przetestujesz wcześniej, ryzykujesz utratę krytycznych danych kampanii, zwłaszcza jeśli nie zostaną one zauważone lub naprawione do połowy kampanii lub gorzej. To doskonały przykład tego, gdzie lepiej „mierzyć dwa razy, ciąć raz”, jak mogliby powiedzieć stolarze i rzemieślnicy.

Czy powinienem używać wszystkich pięciu parametrów?

Chociaż nie jest konieczne używanie wszystkich pięciu parametrów UTM, jeśli korzystasz z narzędzia Google do tworzenia adresów URL, musisz podać adres URL witryny i następujące trzy elementy:

  • Źródło kampanii
  • Medium kampanii
  • Nazwa kampanii

To, czy chcesz dołączyć inne parametry UTM, zależy od Ciebie, ale generalnie powinieneś je uwzględniać tylko wtedy, gdy są konieczne i przydatne. Uwzględnienie zbyt wielu parametrów UTM bez potrzeby sprawi, że Twoje adresy URL będą zbyt długie i może negatywnie wpłynąć na sposób indeksowania Twojej witryny przez wyszukiwarki.

Śledzenie i raportowanie UTM w GA4

Metryki pozyskiwania to jedne z najważniejszych liczb, które należy wyróżnić w raportach klientów w GA4, a śledzenie UTM GA4 zapewnia głębszą szczegółowość w porównaniu z Universal Analytics, jeśli użyjesz go we właściwy sposób.

Dodawanie parametrów UTM w celu śledzenia praktycznie każdej kampanii jest łatwe — zwłaszcza jeśli korzystasz z narzędzia do tworzenia adresów URL. Jednak większe agencje mogą stwierdzić, że twórcy adresów URL mają ograniczenia, które mogą uniemożliwić im pełne wykorzystanie śledzenia UTM w GA4.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zapraszamy na naszego bloga, gdzie możesz zdobyć więcej wiedzy na temat stron internetowych, projektowania, pozycjonowania oraz rozwoju Twojej firmy w sieci.

Czy artykuł był pomocny?

Masz pomysł?

Tworzymy produkty, które kochają ludzie.

Spełnimy Twoje marzenie - urzeczywistnimy Twój pomysł dostarczając niesamowite doświadczenia

Julian Lewandowski we własnej osobie
Julian LewandowskiFounder - infele.pl

Chcemy Ci zaoferować najlepsze możliwe wsparcie, dlatego zacznijmy od zrozumienia Twoich potrzeb. Podziel się z nami szczegółami swojego projektu, a my zorganizujemy dla Ciebie bezpłatną konsultację.

Phone
--Wybierz--
--Wybierz--

Dane kontaktowe zostaną wykorzystane wyłącznie w celu przetworzenia Twojego zapytania.

Klikając Wyślij, wyrażasz zgodę na przechowywanie danych kontaktowych w celu przetworzenia Twojej prośby.

© infele.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone